Teknik Bilgiler

ASTM Standardı409
EN Standardı1.4512
UNS StandardıS40900
SınıfıFerritik
Ürün TürleriSıcak ve soğuk haddelenmiş sac, şerit, levha, çubuk vb.

 

Kimyasal Bileşim (ağ. %)CCrNiTi
En çok0,0812.5-(6xC)
En az010,5-

 

 

Korozyon Dayanımı%11 krom oranı ile havaya suya ve pek çok kimyasala karşı iyi korozyon dayanımı gösterir. Ti katkısı ile iç yapı stabilize edildiğinden karbür çökelmesi ve taneler arası korozyon hassasiyeti söz konusu değildir.

 

Kullanım AlanlarıBu paslanmaz çeliğin yüzeyinde 800c sıcaklığa kadar yüzeyde tufal oluşumu görülmez ve ayrıca malzeme yeteli bir genel korozyon dayanımı vardır. Dolayısıyla otomobillerde susturucu ve egzost sistemlerinde kullanılır. Alaşım elementleri katılarak malzemenin bu özellikleri daha da iyileştirilebilir. Bu alaşım demiryolu vagonlarında, konteynerlerde ve otobüs karöserisinde kullanılır. Kimya, petrokimya sanayinde borularda, ısı değiştiricilerinde, buhar ve su vanalarında, fittinglerde, mutfak aletleri ve spor ekipmanlarında seçilebilir. Ancak genellikle galvanizli çeliğin yeterli olmadığı kaynaklı uygulamalarda kullanılır. (Örneğin egzost elemanları

 

ASTM Standardı304L
EN Standardı1.4306
UNS StandardıS30453
SınıfıOstenitik
Ürün TürleriSıcak ve soğuk haddelenmiş sac, şerit, levha, çubuk vb.

 

Kimyasal BileşimCCrNi
En çok0,032012
En az0188

 

Korozyon DayanımıAtmosferik korozyon dayanımı mükemmeldir. Nötr nemli ortamlarda, alkali ortamlarda ve klörür içeröeyen asidik ortamlarda korozyon dayanımı iyidir. 304 kalite paslanmaz çelik diğer birçok ortamda da yeterli korozyon dayanımına sahiptir. Mimari uygulamalarda paslanma tehlikesi yoktur. Ayrıca gıda işleme ortamlarına uygundur, kolay temizlenir, organik kimyasallara ve birçok kimyasala dayanıklıdır. Ilık Klörürlü ortamlarda korozyona uğrayabilir.

 

Kullanım AlanlarıEn yaygın olarak kullanılan paslanmaz çelik türüdür. Korozyon dayanımı, soğuk şekillendirebilme kabiliyeti ve kaynak kabiliyetinin çok iyi olması nedeniyle 304 kalite paslanmaz çelik geniş bir kullanım alanı bulur. Ev eşyaları, bulaşık makinaları, mıtfak cihazları, mimari ve otomatik uygulamalar örnek olarak gösterilebilir. Bunu yanında gıda işleme tesisleri fermantasyon ekipmanları ve azot tesislerinde tercih edilir. Kaynak sonrası hızlı (suda) soğutulamayacak parçaların üretiminde 6 mm'den daha kalın malzeme kullanılmalıdır; Aksi halde yavaş soğumada karbür çökeleceğinden taneler arası korozyon hassasiyeti söz konusudur. 304 kalite paslanmaz çelik, sıvılaştırılmış gazların bulunduğu çok düşük sıcaklıklarda dahi mükemmel tokluğa sahip olduğundan, birçok düşük sıcaklık kullanımı için ideal bir malzemedir.